تبلیغات
سرزمین وفس - نامه به رئیس جمهور

نامه به رئیس جمهور

نویسنده :مهدی
تاریخ:سه شنبه 7 شهریور 1385-09:08 ق.ظ

در پست 83 وبلاگ روستای وفس، متن دو نامه‏ای را که همشهریان وفسی در رابطه با مشکلات فعلی وفس برای سایت اینترنتی ریاست جمهوری و نهاد ریاست جمهوری در تهران ارسال کرده بودند، قرار داده شد. یکی از این نامه‏ها، توسط آقای نظری تهیه و ارسال شده بود. هفته‏ی گذشته، آقای نظری به بنده اعلام کردند که نامه‏ای را از سایت ریاست جمهوری دریافت کرده‏اند با این مضمون که نامه ی شما با شماره‏ی فلان و تاریخ فلان در حال پیگیری است و در آینده نزدیک نتایج حاصله به اطلاع شما خواهد رسید.

 

هفته‏ی گذشته نیز که در وفس بودم، آقای عباس وفسی، مسئول شیلات کمیجان که یکی از اعضا گروه استقبال از رئیس جمهور در جریان سفر ایشان به شهرستان کمیجان بود، نامه‏ای را که خود تهیه کرده بودند و در هنگام حضور رئیس جمهور در شهرستان به هیئت همراه ایشان داده بودند، به بنده تحویل دادند و خواستند که برای اطلاع همشهریان وفسی، متن این نامه در اینترنت قرار بگیرد. متن این نامه در ادامه خواهد آمد. لازم بذکر است که جواب موقتی از طرف دفتر ریاست جمهوری برای آقای وفسی ارسال شده است، در این نامه گفته شده است که « نامه‏ی شما به شماره‏ی فلان و تاریخ فلان در حال پیگیری می‏باشد».

 

متن نامه‏ی آقای عباس وفسی

(این نامه در 4 ورق A4 در مورخه 27/02/1385 تهیه شده است.)

 

بسمه تعالی

محضر مبارک دکتر احمدی نژاد - رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران

موضوع: ناگفته های مسئولین استان مرکزی به جناب عالی در مورد وفس

سلام علیکم

شعار عدالتی را که جناب عالی در قرن 21 وانفسا سر لوحه حکومت خود قرار داده اید و ما هم آرزوی این موفقیت بهروز را از خداوند منان داریم شعار امام اولین شیعیان علی(ع) است که هم در شعار و هم در عمل آخر الامر فرق مبارکش فدای این شعار گردید، همه عالم و آدم دانستند که علی مرد عمل شعار شعور است عاقبت نیز فزت برب کعبه را سرود. در زمان حکومتش جهت تحقق عدالتش به مثالی بسنده نموده، عرایضم را به استحضار می رسانم.

در حکومت علی(ع) دو مادر مدعی صاحب فرزندی شدند این قضاوت به پیشگاه مولا علی(ع) رسید، مولا امر فرمودند:

که شمشیر بیاورید مادر واقعی پرسید برای چی؟ علی(ع) فرمود برای دو نصف نمودن کودک که مادر واقعی فرمود من گذشت نمودم کودک را به اولی بدهید که مولا امر فرمود کودک مال توست چرا که مادر واقعی احساس خطر و دلسوزی می نماید.

آری، خود از این قصه بخوانید حدیث مفصل را.

سخنم را با شما از دیار وفس می گویم. قلم ناتوان و بیان عاجز است، درد است، می سوزم، طبیب درد کیست؟ کسی که مدعی عدالت است. آقای رئیس جمهور بنا به شواهد تاریخ، وفس در قرن دوم تاسیس و بنا گردید، در تاریخ دستخوش تغییرات و تحولات چشم گیر بوده است.(کتاب وفس در گذر زمان، گرچه ناقص ... ولی جهت اطلاع و بررسی منبع خوبی است که پیوست این نامه تقدیم حضورتان می گردد).

 

وفس

تحولات جمعیتی وفس

در کتاب تاریخ نزهه القلوب آمده است که وفس از قراء معظم است. نشاندهنده‏ی جمعیت زیاد آن در قرن دهم در کشتار مردم وفس بیش از شش هزار نفر کشته و پنج هزار نفر اسیر و گروهی نیز متواری، مخفی و آواره شده اند که شاخص جمعیتی بیش از 15 هزار نفر نشان می دهد. فرهنگ معین و دهخدا نیز آمار 4200 نفر را نشان می دهند و در فقه اللغه آمار 5 تا 6 هزار نفر ثبت گردیده و آقای م.مقدم در مجله ایران کوده، آمار 4500 نفر را بیان کرده مخصوصا در دوره های اخیر از دهه های سی و چهل به این طرف رشد جمعیت بسیار کند و کاهش نشان می دهد. که دلیل بارز آن افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها بوده است در دهه چهل و پنجاه قبل از انقلاب مقدس اسلامی بیش از 400 الی 600 خانوار از جمعیت وفس در مناطق مختلف تهران، قم، اراک، کرمان و همدان ساکن شده اند و از آغاز انقلاب اسلامی مهاجرت انفجاری بوده است بطوری که بیش از 80 درصد جمعیت روستایی وفس به شهرهای قم، اراک و کرمان مهاجرت کرده اند و اکنون می توان با کمال جرات مدعی شد که بیشتر از چند برابر جمعیت فعلی ساکن در روستا در شهرهای فوق الذکر زندگی می کنند جمعیت فعلی روستا شاخص کمتر از 4000 نفر جمعیت را نشان می دهد که اکثر افراد از سالمندان و افراد بی بضاعت که توان مهاجرت ندارند در روستا باقی مانده اند که این هشداری بسیار تکان دهنده برای دست اندرکاران و برنامه ریزان برنامه های اقتصادی و اجتماعی درازمدت کشور است که در برنامه های خود این مسائل را مدنظر داشته باشند. علل مهاجرت انفجاری این روستائیان به حاشیه شهرها و افزود بر مشکلات خود و معضلات شهری دلایلی بسیار دارد که عمدتا نیاز به بحث کارشناسی دقیق و حساب شده دارد اما چند دلیل را به طور خلاصه یادآور می شوم، باشد که راه گشای دلسوزان و دست اندرکاران قرار گیرد بی توجهی نظام داران طاغوتی در سالهای پیش از انقلاب اسلامی مخصوصا در اواخر حکومتشان به این بخش از کشور دلایل متعدد داشته است.

نبودن کار و موقعیت ایجاد شغل برای جمعیت ساکن در روستا بعد از شکوفائی نظام صنعتی در جهان و ایران، نبودن امکانات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی و درمانی و آموزشی، مهاجرت روحانیون و علما بلندپایه و دست اندرکاران تعلیم و تربیت کار کشته و ماهر، بی رونق شدن محصولات کشاورزی، آفت زدگی سردرختی، کمبود شدید آبهای زیرزمینی که به خشک شدن بسیاری از درختان و از کیفیت افتادن میوه ها گردیده، درهم ریخته شدن سنت ها و اصالت های اجتماعی به دلیل مهاجرت های بی رویه صاحبان بضاعت و سرمایه داران، کم شدن تدریجی دام ها به علت فروش و انتقال پول آنها به شهرها از عمده ترین دلایل می باشد.

ترس آن است که روزگاری این دیار که دارای 23000 هکتار زمین و یکی از مهمترین قطب دامی که دارای 35000 راس گوسفند و بالغ بر 700 هکتار باغ و دارای 11 حلقه قنات که بالای 30 الی 35 اینچ آب دارد.

سالانه تولید مقادیر زیادی گردو که درآمدی بالای میلیاردها تومان عایدات را دارا می باشد. تولید بیش از 500 تن از انواع میوه را دارا می باشد. دارای 700 عدد کندوی زنبور عسل با سالانه بیش از 7 تن عسل، دارای بیش از 500 دستگاه دارقالی بافی از نوع ابریشم، کرک و ... می باشد. در مراتع آن بهترین گیاهان پزشکی که هر مثقال آن در بازار بیش از چندین هزار تومان خرید و فروش می شود.

یکی از بهترین و مهمترین جایگاه تفریحی و تفرجی مردم استان مرکزی و کمیجان و روستاهای اطراف یعنی جمعیت 70 هزار نفری آن که اکنون گویا سازمان محترم ایرانگردی و جهانگردی برنامه ای را در دست دارد که آثار تاریخی و ملی آن را ثبت نماید. برج موجود در روستا با قدمت 1000 ساله که تا کنون پابرجا مانده است این سرمایه های خدادادی استعدادهای طبیعی و امکانات فراوان از زمین ها و باغ های میوه، یا صاحبان خود را از کف داده اند یا کهولت سن صاحبان آنها مانع رسیدگی مناسب و درخور توجه نسبت به آنها شده است.

هزاران درخت گردو در اثر بی توجهی و تنگی جا و افزایش درختان خودرو و ازدیاد بی رویه آنها دچار کمبود بار، یا کاملا بی بهره شده اند و به دلیل رویش خودرویی این درختان و عدم جابجائی و پیوند نمودن مناسب آنها باغ های وفس به جنگلی تبدیل شده است و ارزش اقتصادی خود را از دست داده است که خود جای تامل و اندیشه دارد که سالانه دولت محترم و مجلس شورای اسلامی این همه اعتبارات بخش مطالعه، آموزش، تحقیقات را کجا سرمایه گذاری می کند، کمی بیاندیشید، به مسئولین مربوطه دستور بدهید که بیایند شاید... اگر دولت اسلامی اندکی در وفس سرمایه گذاری کند می تواند بهترین اماکن تفریحی و توریستی را حداقل برای ساکنان شهرهای هم جوار ایجاد کند مثلا با احداث یک جاده از میان جنگل های وفس و اتصال آن به جاده همدان - ساوه (که خواسته چندین ساله کلیه اهالی بخش وفس و شهرستان کمیجان از قدیم الایام بوده و هست و هر استاندار و نماینده مجلس در هر مرحله آن را مطرح و تا کنون عقیم مانده است که امیدوارم سفر شما این طلسم را بشکند) احیاء قنوات، ایجاد اردوگاه ها، ایجاد مزارع پرورش ماهی، ایجاد شهرک های دامداری صنعتی، کارخانه جات صنایع تبدیلی، با توجه به بعد مسافت با شهرهای بزرگ و از همه مهمتر احداث سد (دربند) در صحرای انجمن که سالهاست طرح اولیه آن تهیه شده است ولی هر سال در اثر اهمال طرح آن تعطیل می شود. با احداث این سد می توان دریاچه بسیار بزرگ ایجاد کرد و دشت های بکر و مرغوب شورآب و انجمن را زیر کشت برد و آبهای فراوان وفس را که هفت ماه از سال به هدر می رود را در پشت این سد جمع آوری کرد و جاذبه های دیدنی در کنار آن به وجود آورد.

وفس حتی برای توریست های خارجی نیز مکانی جذاب و با جاذبه های تفریحی زیاد از قبیل کوه ها، غارهای سنگی طبیعی و اشراف آنها بر دشت های وسیع که در کمتر جای ایران می توان آنها را یافت باشد که انشاء الله با توفیق الهی و درایت نظر دولت کریمه احیاء و بازسازی گردد.

 

وفس بعد از انقلاب اسلامی

روستای وفس که از گذشته دارای ساختار اسلامی و انقلابی بوده و دارالمومنین لقب داشته و دارد در تمام صحنه های مبارزات انقلابی و سیاسی کشور سهم قابل ملاحظه ای داشته است و شاهد رشادتها، گفتارها و دلیری سید عبدالحمید سجادی که در جنبش مشروطه جزء اولین شهدای این جنبش می باشد و مرجع تقلیدی چون حاج شیخ عبدالنبی عراقی وفسی که به تعبیر معمار بزرگ انقلاب، امام خمینی(ره) که فرمودند:« شیخ عبدالنبی شیخ الفقهاء و المجتهدین بودند) که به عنوان یکی از مراجع بزرگ حوزه نجف، قم و پیشنهاد انقلابی ایشان که تصریح شهادت به مولای متقیان را در اذان و اقامه جایز و واجب می دانستند و با توجه به مرجعیتش پیروی از امام بزرگوار خمینی کبیر از سال 1342 و همراه شدن با دیگر اقشار مردم در سراسر کشور از خصوصیات بارز مردم انقلابی وفس است، به دنبال تغییر در بافت سیاسی و اجتماعی کشور به رهبری امام، مردم انقلابی و مومن وفس نیز هم پای دیگر مردم ایران در راهپیمایی ها و تظاهرات ها شرکت می کردند بعد از پیروزی انقلاب، مردم وفس همیشه آماده و گوش به فرمان امام حاضر و در همه صحنه ها در بر پایی جنبش پیروزی انقلاب سنگ تمام گذاشتند و از همان روزهای آغازین انقلاب به فرمان امام در تشکیلات و انجمن های انقلابی و سیاسی شرکت کردند در سطح روستا انجمن اسلامی، شورای اسلامی، پایگاه بسیج مردمی. به عنوان مثال پایگاه بسیج در روستای وفس تشکیل شد در زمانی که در مرکز سطح شهر پایگاه بسیج وجود نداشته و بعد از جنگ پایگاه تاسیس شد، اولین مرکز اعزام جبهه ها، پایگاه شهدای وفس بود، دلیل این ادعا 72 شهید به اندازه یاران حسین(ع) در روز عاشورا است که روستای شهید پرور وفس تقدیم انقلاب اسلامی و مملکت نمود، شهداء وفس از اولین شهید مشروطیت گرفته تا رئیس دادگاه صلح تهران تا بسیجی بی نام و نشان از میان کارگران و کشاورزان زحمت کش که گفتند لبیک یا امام بار الهی این سر این پیکرم... و تا زمانی که امام جام زهر را ننوشیدند اینان آرام نگرفتند اینان مقلد بودند او مقتدا، حالا بر این دیار چه می گذرد، خود بخوانید حدیث مفصل را.

وفس قرن دوم با آن توصیف یعنی این!

وفس دارای 15000 نفر جمعیت در زمان جمعیت 20 میلیونی ایران یعنی این!

وفس 72 شهید داده، از اولین شهید مشروطیت تا آن شهید گمنام و آن رئیس  کل دادگاه صلح تهران یعنی این!

وفس با قداست و قدمت دارالمومنین یعنی این!

وفس دارای 23 هزار هکتار یعنی یک چهارم کل سطح شهرستان یعنی این!

وفس دارای 700 هکتار باغ، 35 هزار راس گوسفند، 700 کندو زنبور عسل، 400 دستگاه دار قالی یعنی این!

اگر لطف نمایید مسئولان با درایت و کارشناسی به بحث مطرح شده با دید عنایت بنگرند وفس روستایی است در آن بیش از 1000 شغل ایجاد می شود کلی از وابستگی ها را در زمینه تامین گوشت، میوه، حبوبات، گندم و عسل را کاهش می دهد علاوه بر اینکه جمعیت نزدیک به 20 هزار نفر را در خود جای داده می دهد و از مهاجرت می کاهد در صورتی که خود مرکز شهرستان در حال حاضر 7 الی 8 هزار نفر جمعیت دارد و 70 هزار نفر جمعیت مطرح در روستاهای بزرگ مثل میلاجرد، خنجین، خسروبیگ، چهره قان، اسفندان و 50 روستای دیگر می باشد همه واقعا یقین دارند که ماست سفید است با رنگ عوض نمی شود ماهیت دارد و وفس هم بارز مثل روز ماهیتش مشخص و با جار و جنجال ها و های هوی نماینده اسبق مجلس ششم که از اهالی کمیجان بود با ساختن طوماری کزائی و عوام فریبی به اتفاق مسئولین دست اندر کار سابق این عدم توجهی و بی مهری را دامن زدند از آب گل آلود ماهی گرفتند اجرشان با خدا، تاریخ دستخوش این تحولات بوده و معاویه ها و علی ها.... همیشه در کشمکش بودند ولی عالیجناب، نگذار حق وفس از بین برود، نگذار عدالت رنگ دیگری بگیرد.

توضیحاتم ناقص و دست و پا شکسته بود، هر بند این نوشته نیاز به تحلیل ها دارد در خدمت هستم تا در این زمینه به کارشناسان، استاندار، فرماندار یا هر مرجع صاحب نظر را مامور کنید مثل سربازی آماده پا در رکاب جهت اثبات این قضایا باشم. امید آن دارم که خداوند توفیق آن دهد که به تحقق شعارتان برسید و با این نامه نیز امعان نظر و آینده نگری خاصی برخورد فرمایند.

ارادتمند شما از روستای وفس، از جهادگران هشت سال دفاع مقدس جهاد سازندگی و در حال حاضر از کارکنان سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی - مدیریت جهاد کشاورزی کمیجان در تصدی شیلات شهرستان هستم اگر امری داشتید و لایق دانستید با بنده تماس بگیرند:

تلفن همراه:

تلفن منزل با کد:

تلفن محل کار با کد:

 

اجرکم عندالله

عباس وفس از مدیریت جهاد کشاورزی اداره شیلات

 

پایان نامه

 

دو مطلب:

1) بعضی از آمار، ارقام و اطلاعاتی که در نامه ذکر گردیده، نادرست یا مشکوک می باشد.

2) متن نامه بدون هیچ گونه تغییراتی نوشته شده است، لذا اشتباهات موجود(متنی و محتوایی) در نامهی اصلی نیز وجود داشته است.نوع مطلب : عمومی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
ع صمدِی ازقم
پنجشنبه 10 اسفند 1391 01:04 ق.ظ
طلایی که پاک است چه منتش به خاک است.روستای وفس غیرقابل توصیف است .
احسان
شنبه 17 تیر 1391 01:33 ب.ظ
می خوام واستون نامه بفرستم اما نمیتونم!شما بگید چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟
مرحوم قیصر امین پور
پنجشنبه 13 دی 1386 10:01 ق.ظ
وبلاگ خوبی نیست
اراك و كمیجان
سه شنبه 4 دی 1386 11:12 ق.ظ
وب سایت بالا به آدرس abbas-rajaei.ir وب سایت رسمی مهندس رجایی، نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی است.
لطفا به این سایت لینک داده و از کلمه اراک و کمیجان برای نام لینک استفاده نمایید.
http://geographyzabol.blogfa.com/
شنبه 12 اسفند 1385 01:03 ق.ظ
http://geographyzabol.blogfa.com/
كمالو
دوشنبه 27 آذر 1385 06:12 ق.ظ
وفس زیباست و زیباتر طبیعت وفس زیبایی دل مردم این منطقه است كه البته بسیار با هوش و مومن هستند
فیصل اهوازی
یکشنبه 12 شهریور 1385 11:09 ق.ظ
با سلام به شما بنده یك اهوازی هستم و از بخش وفس دیدن كردم و خیلی مكان زیبای بود بخصوص مردم مهربان این مكان خیلی جالب بود و باور كنید تا حالا (از سال 83) یاد وفس می افتم ..جای زیبای بود و درختان خیلی خیلی زیبای داشت ..موفق باشید فیصل منصوری از اهواز
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
Admin Logo
themebox Logo